Anasayfa / Antika Eşya Shop / Plak Alan Yerler

Plak Alan Yerler

Plak alanlar

taş plak

En çok biriktirilmesi sevilen, zevk alınan eşyalardan birisi de plaklardır. Üzerine ses işlenmiş madeni veya plastik levhalara plak denilmektedir. İlk defa Edison tarafından yapılmıştır. Koleksiyon plak alan yerler Edison, plağı yaparken ince bir kalay levha kullanmıştır. Sonrasında bu kalayların yerini balmumu karışımından yapılan silindirler almıştır.

Taş plaklar, 78 devirli, kırılgan bir madde olan gomalak’tan üretilen, kırılmaya karşı oldukça hassas, her yüzünden bir şarkı bulunan plaklardır. 78 devir plaklar yani diğer adıyla taş plaklar, plakların atası olarak kabul edilmektedir. Taş plaklar diğer plaklara göre malzemenin sertliği, ağırlığı ve ses izlerine göre kolay bir şekilde ayırt edilebilir. Taş plaklarda esneme olmaz. Çatlama yapmaz ancak çok çabuk kırılırlar. Taş plak alan yerler kullanımı dikkat isteyen plaklardır. Taş plaklar gramofonlarda çalınır. Bazı pikap modellerde taş plaklar çalmaktadır ama genellikle gramofonlarda tercih edilmektedir. 1900 ile 1950nin sonuna kadar kullanılan taş plaklar, 45’lik plakların üretimiyle tamamen piyasadan çekilmiştir.

45’lik plaklar 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu plaklar kırılmaya karşı çok daha dayanıklıdır. Taş plaklar gibi her yüzünde bir şarkı bulunmaktadır. plak satmak istiyorum Piyasada 45’liklerin büyük bir kısmı kapaksızdır. 45’lik plaklar 33’lükler gibi pikaplarda çalınmaktadır. 45’lik plaklar 60lar, 70ler ve 80lerinde başında kullanıldığı için her türlü müzik türü dinleme imkanı bulmaktayız.

33’lük plaklar, 33 devirli olup 45’lik ile aynı maddeden yapılmıştır. Çapı oldukça büyüktür. Her iki yüzünde 5er parça kayıtlıdır. Bu plakların üç yanı kapalı, sağ tarafları açık kartondan üretilmiştir. İç zarfı denilen beyaz renkli kağıttan koruyucu kılıfları da vardır.

Eski plaklarla geçmişe gidebilirsiniz. Plakta müzik dinlemek ayrı bir duygu yaşatacaktır. Elinizde bulunan plakları firmamız aracılığıyla satabilir, dilerseniz mağazamızdan plaklar satın alabilirsiniz.

Hakkında Hilmi / Admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top